top of page
  • çekmeköy yüzme kulübü

Temel Yüzme Ekipmanları Nelerdir?

Temel yüzme ekipmanları, yüzme sporu söz konusu olduğunda son derece önemli bir noktada bulunuyor. Tüm spor dallarında; ekipmanların önemli bir yere sahip olduğu zaten biliniyor. Ekipmanlar, sporcuların performansının artmasında önemli bir rol oynuyor. Kullanılan ekipmanlar sporcuya gerek antrenmanlar gerek müsabakalarda kolaylık sağlıyor. Ekipmanlardan yardım alarak daha uzun süreli antrenmanlar yapmak mümkün hale geliyor. Ekipmanlar, vücudun farklı bölgelerinin aktif olarak kullanılabilmesi ve geliştirilmesi konusunda da, sporculara yardımcı oluyor. Peki; yüzme ekipmanları hakkında bilinmesi gerekenler neler? Sporcuların ekipman seçimi yaparken nelere dikkat etmesi gerekiyor? Yüzme sporu söz konusu olduğunda hangi ekipmanlardan yardım alınıyor? Birlikte inceleyelim…


Temel-Yüzme-Ekipmanları-Nelerdir

Temel Yüzme Ekipmanları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüzme ekipmanları sporcuları hem antrenmanlar hem de yarışlar sırasında destekliyor. Yüzücüler için yüzme performansının arttırılması son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Doğru ekipmanlarla, sürekli ve düzenli bir çalışma yapıldığında sporcuların daha yüksek performans elde etmeleri mümkün olabiliyor. Temel yüzme ekipmanlarından söz edildiğinde akla gelen birçok farklı ekipman bulunuyor. Peki; bu ekipmanlar nelerdir ve hangi amaçlarla kullanılıyor?


Yüzücü Mayoları

Temel yüzme ekipmanlarından söz ederken öncelikle; yüzücü mayolarına değinmek gerekiyor. Yüzücü mayolarının farklı kullanım alanlarına yönelik olarak üretildiği biliniyor. Deniz ve havuz için farklı mayoların tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca antrenmanlar ve yarışlar söz konusu olduğunda da farklı mayolar tercih ediliyor. Bu noktada; mayonun kesimi, üretildiği malzeme, dayanıklılığı gibi unsurlar devreye giriyor. Seçim yaparken bu konuların dikkate alınması önem taşıyor.


Temel Yüzme Ekipmanları: Yüzücü Gözlüğü

Yüzücüler için performansa katkı sağlayan bir diğer ekipman yüzücü gözlüğü oluyor. Yüzme ekipmanları arasında yüzücü gözlüklerinin önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Yüzücü gözlükleri ile sporcular su altında daha rahat hareket edebiliyor. Yüzücü gözlükleri hem deniz hem de havuzda kullanılabiliyor. Böylelikle sporcular su altında daha rahat görebiliyorlar. Bunun yanı sıra; havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar ve deniz tuzundan gözleri korumak da mümkün olabiliyor. Gözlük seçimi yaparken gözlüğün nerede kullanılacağını dikkate almak gerekiyor. Gözlüğün biçimi, rengi ve üretildiği malzemeye göre seçim yapmak önem taşıyor.


Yüzme Tahtası

Yüzücüler için bir diğer temel ekipman yüzme tahtası oluyor. Yüzme tahtaları amatörler ve profesyoneller tarafından kullanılabiliyor. Yüzme öğrenme sürecinde kursiyerler yüzme tahtasından yardım alabiliyor. Aynı zamanda profesyonel sporcular antrenmanlar sırasında yüzme tahtası ile çalışabiliyor. Çekmeköy Yüzme Kulübü, kurs programlarında öğrenme süreci sırasında yüzme tahtası ile çalışmalar gerçekleştirebiliyor. Böylelikle kursiyerlerin su içerisinde kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanıyor. Profesyoneller ise alt bedeni çalıştırmaya yönelik antrenmanlarda yüzme tahtasından yardım alıyor.


Şnorkel

Temel yüzme ekipmanları arasında öne çıkan bir diğer ekipman şnorkel oluyor. Su altında nefes almayı sağlayan bu ekipman uzun süreli antrenmanlarda sporculara yardımcı olabiliyor. Ayrıca yarışlarda da şnorkelden faydalanabiliyor. Şnorkel hem deniz hem de havuzda kullanmaya uygun ekipmanlardan biri oluyor. Nefes kontrolünün yanı sıra; denge ve baş bölgesinin sabit kalabilmesi konusunda da rol oynuyor. Sporcuların daha hızlı ve etkin bir performans göstermesi için önemli ekipmanlardan biri oluyor.


Pull Buoy

Hem amatör hem de profesyonel yüzücüler için önemli bir diğer ekipman pull buoy oluyor. Pull buoy yüzme şamandırası adıyla da anılıyor. Bacakların arasına yerleştirilen bu ekipman üst bedene yönelik antrenmanlar sırasında kullanılıyor. Aynı zamanda yüzme öğrenme sürecine de katkı sağlıyor. Bacakların su üzerinde kalması için pull buoydan yardım alınıyor. Böylelikle daha az efor sarf ederek antrenman yapmak mümkün olabiliyor.

Temel yüzme ekipmanları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Çekmeköy Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs içeriklerimiz ve kayıtlar hakkında bilgi için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page