top of page
  • çekmeköy yüzme kulübü

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzmenin sporunun faydaları ile ilgili birçok araştırma bulunuyor. Bu araştırmaların sonuçlarına birçok web sitesi, gazete köşeleri hatta sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşmak mümkün olabiliyor. Araştırmaların yüzme sporunun sağlığa önemli katkıları olduğu konusunda hem fikir olduğu görülüyor. Üstelik yüzme sporunun sadece fiziksel faydaları bulunmadığı, yüzmenin mental sağlığa da önemli katkılar sunduğu görülüyor. Bu noktada; yüzme sporuyla ilgilenmenin hemen herkese tavsiye edildiği biliniyor. Hastalıkların tedavisinde yüzme başvurulmasının yanı sıra; yüzme sporu önleyici bir rol de üstlenebiliyor.


Bu noktada; Çekmeköy Yüzme Kulübü, sunduğu fırsatlarla yüzme sporunun yaygınlaştırılmasını misyon ediniyor. Kulübün her yaşa ve seviyeye yönelik fırsatları yüzmenin öğrenilmesi ve sürekli hale getirilmesine katkı sunuyor. Peki; yüzme sporunun fiziksel ve mental sağlığa ne gibi katkıları bulunuyor.


Yüzme-Sporunun-Faydaları

Yüzme Sporunun Faydaları ve Çocuk Yüzme Kursları

Yüzme sporu her yaştan insan için faydalı bir spor dalı olarak biliniyor. Ancak yüzmeye erken yaşta başlamak pek çok açıdan önem taşıyor. Çocuk yüzme kursları bu nedenle özellikle küçük yaş gruplarına sıkça tavsiye ediliyor. Çocuk yaşta yüzmeye başlamak daha sağlıklı bir birey olabilmek için önemli bir noktada duruyor. İnsan vücudu şeklini çocuk yaşta almaya başlıyor. Aynı zamanda fiziksel ve mental sağlığın temelleri de çocukluk döneminde atılıyor. Erken yaşta yüzmeye başlamak tam da bu nedenle daha sağlıklı bir vücut ve zihin anlamına geliyor.

Kas ve iskelet sisteminin şekillendiği çocukluk yıllarında yüzme sporuyla ilgilenmek bu sistemlerin daha doğru gelişmesini sağlıyor. Yani ilerleyen yaşlarda kas ve kemik hastalıklarının ortaya çıkma riski daha düşük oluyor.

Yüzme sporunun faydaları ile ilgili araştırmaların sonuçlarında motorik becerilerin gelişimine dair veriler de bulunuyor. Yüzme koordinasyona dayalı bir spor dalı olarak biliniyor. Yüzmeye erken yaşta başlamak motor becerilerin daha hızlı gelişebilmesi noktasında fayda sağlıyor.

Yüzme sporu aynı zamanda çocukların iletişim becerileri üzerinde de etkili oluyor. Özellikle yüzme kurslarında çocuklar sosyalleşerek öğreniyorlar. Bu noktada iletişim becerilerini de geliştirme fırsatı buluyorlar. Aynı zamanda daha özgüvenli bireyler yetiştirebilmek için yüzme sporundan yardım almak da mümkün olabiliyor. Çocuk yüzme kurslarında eğitsel oyunlardan yardım alındığı için çocukların zihinsel sağlığına da katkı sunuluyor. Bu nedenle çocukların 3 – 5 yaş aralığından itibaren yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor.


Yüzme Sporunun Faydaları ve Yetişkin Yüzme Kursları

Yüzme sporu elbette sadece çocukların gelişime katkı sağlamıyor. Yetişkinlerin sağlığının korunması noktasında da rol oynuyor. Yetişkinlerde sıklıkla görülebilen kalp ve solunum rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisine yardımcı oluyor. Tansiyon, obezite, diyabet gibi hastalıklarla mücadele için yüzme sporuna başvurulabiliyor. Düzenli yüzmek kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Böylelikle ilerleyen yaşlarda görülebilen kas ve kemik hastalıklarının önüne geçilmesi mümkün hale geliyor.

Yetişkin yüzme kursları stresle başa çıkma konusunda da etkili oluyor. Yetişkinler eğitim ve iş temposu nedeniyle yoğun strese maruz kalabiliyorlar. Stres seviyesinin normalin üzerinde seyretmesi hem mental hem fiziksel problemleri beraberinde getiriyor. Yüzme sırasında salgılanan endorfin, dopamin gibi hormonlar stres seviyesinin düşmesini sağlıyor. Böylelikle mental sağlığın korunmasına önemli ölçüde katkı sunuyor.

Yüzmenin sporunun faydaları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğitim faaliyetlerine katılmak ve kulübümüzün sunduğu fırsatlardan yararlanmak için Çekmeköy Yüzme Kulübü ile iletişime geçebilirsiniz. Kurs kayıtları için bizi arayabilir, kulübümüzü ziyaret edebilirsiniz. Kulübümüz hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page